Kouvot aloitti uuden kauden perjantaina Lapualla ja saalisti samalla kauden avausvoittonsa pistein 76-89 (36-41). Kesän aikana uudistunut Kouvot pelaa kauden ensimmäisen kotiottelunsa huomenna tiistaina kun MLL Areenalle saapuu vieraaksi niin ikään avausottelunsa voittanut Tapiolan Honka featuring David Gonzalvez. Muut avauskierroksella voiton kaapineet joukkueet olivat Korihait, Karhu Basket, Kataja ja Seagulls.
Sarja-avaus Lapualla oli molemmilta joukkueilta melko tyypillinen alkukauden ottelu. Paljon vauhtia ja ajoittain merkillisiä tilanteita, paikoitellen sekavaa ja toisinaan taas hienona suorituksia, traagisia nukahduksia puolustuksessa. Vahvat ja hieman heikommat vaiheet seurasivat toisiaan. Taistelun tai energian puutteesta ei voi kumpaakaan joukkuetta syyttää.
Kotijoukkue Kobrat tuli hieman terävämmin sisään otteluun. Mitä pidemmälle ensimmäinen jakso eteni, sitä paremmin vieraat pääsivät peliin sisälle. Ensimmäiselle tauolle lähdettiin Kouvojen kolmen pisteen johdossa (18-21). Kouvot oli lähteä karkumatkalle heti toisen jakson alkuun kun se nykäisi 10 pisteen runin (18-31). Vielä jakson puolivälissäkin ero oli 12 pistettä. Toisen jakson jälkimmäisellä puoliskolla Kouvot ei kuitenkaan onnistunut hyödyntämään hyökkäyspään paikkojaan ja puoliajalle ero kaventui viiteen pisteeseen (36-41).
Kouvot tuli toiselle puoliajalle erinomaisella latauksella. Kolmannen jakson alkupuolella Kouvot nykäisi 17 pisteen runillaan eron nopeasti 21 pisteeseen (41-62) ja tunnelma vierasjoukkueen keskuudessa oli katossa. Viimeiselle tauolle lähdettiin Kouvojen 15 pisteen johdossa (58-73). Viimeinen jakso oli molemmilta joukkueilta aikamoista tervan juontia. Ensimmäiseen viiteen minuuttiin Kouvot ei tehnyt pistettäkään, mutta kun Kobratkaan ei onnistunut tekemään kuin kolme pistettä, pysyi ero kohtuullisen suuruisena (61-73). Jakson jälkimmäisellä puoliskolla Kouvot takoi 16 pistettä ja se riitti voittoon tuloksella 76-89 (36-41).
Kouvot onnistui nykäisemään ottelussa kahdesti kunnon runin, yhden ensimmäisellä ja toisen jälkimmäisellä puoliajalla. Kolmannen jakson nykäisi johdatti joukkueen lopulta voittoon asti.
Joukkueidensa parhaina pelaajina palkittiin Kobrien Samari Curtis ja Kouvojen James Bishop IV
Kobrat: Courtney Alexander II 19/6/1r, Trent Buttrick 18/12/2/1r/1t, Samari Curtis 16/3/1/1t, Joona Tuomala 8/2/1/1r, Timi Puittinen 5/4/1, Ryan Ogden 4/3/1/3r, Juho Lehtoranta 3/3/1 ja Antto Nikkarinen 3/2/3/3r
Kouvot: Thomas Gipson III 25/4/1r/1t, James Bishop IV 25/2/4/2r, Isaac Likekele 15/7/3/3r/1t, Jalen Jackson 8/5/5/3r/1t, Jesper Granlund 8/0/2r, Topias Jokela 5/4/1r, Henry Boyd 3/1/2r, Joona Heinonen 0/4/2 ja Rasmus Lindberg 0/2/1
Tapiolan Honka voitti lauantaina avauskierroksella kotonaan KTP-Basketin jatkoajan jälkeen pistein 94-87. Näin myös sarjanousija avasi voittotilinsä heti ensimmäisessä ottelussaan. Tiistaina Kouvot ja Honka kohtaavat Kouvolan MLL Areenalla.
Hongan päävalmentaja Aapo Heinosella on käytössään laaja rosteri jota myös peluutettiin varsin tasaisesti ensimmäisessä ottelussa. Tuloksellisesti joukkueen suoritustaso kuitenkin laski selvästi kun vaihtoruletti alkoi pyörimään. Avausviisikko sai Kotkaa vastaan aina luotua etua ja sen ollessa kentällä Honka joko kiiruhti karkuun tai kiri eroa kiinni. Otantana on tosin yksi ottelu, joten vasta tulevat ottelut kertovat enemmän missä mennään.
Ensimmäisessä ottelussa Hongan tehokkaimmat olivat 185-senttinen takamies Darius Quisenberry (24/0/2/7r) sekä laiturit Anthony Roberts (22/14/3r) ja Patrick Emilien (20/7/3). Vanha sotaratsu ja Kouvolassakin hyvin pidetty pelimies David Gonzalvez (10/2/5) oli elementissään ottelun ratkaisuhetkillä.
Avausottelun tehokkaimmat Hongan kotimaiset pelaajat olivat avausviisikon Riku Korhonen (3/8/2) ja ikinuori sentteri Tuukka Kotti (5/2/1t). Myös Iiro Tuomi (4/1/2), Santeri Makkonen (3/0), Emil Uotila (2/3) ja virhevaikeuksiin joutunut Lauri Kallio (1/2/1) avasivat kauden pistetilinsä. Alvar Peltoniemi (0/3/1) jäi toistaiseksi pisteittä.
Mitä Kouvoissakin mestaruuden voittanut ja nykyään Honkaa edustava David Gonzalvez tuumailee tulevasta ottelusta: ”Uskon, että ottelusta tulee erittäin intensiivinen koitos. Se tulee tuntumaan jo pudotuspeliltä ja olemaan kunnon taistelu. Pelistä tulee varmasti vauhdikas ja joukkueilla tulee olemaan runsaasti pallonhallintoja, sellainen ottelu josta katsojat varmasti nauttivat. Joukkue joka onnistuu pitämään intensiteetin ylhäällä pidempiä pätkiä tulee todennäköisesti voittamaan tiistain pelin.”
”Tuntuu hieman oudolta palata Kouvolaan ja nimenomaan palata pelaamaan, lopetin urani jo kertaalleen pari vuotta sitten ja Jyri (Lehtonen) onnitteli minua virallisesti urastani aikanaan Pyrintö – Kouvot ottelun yhteydessä Pyynikillä. Tuntuu kuin unelmani toteutuisi päästessäni jälleen pelaamaan Korisliigaa Kouvolaan. Samaan aikaan Kouvola tuntuu minulle aina kodilta, olen kokenut siellä uskomattomia hetkiä ja minulla on Kouvolasta hyviä muistoja joita en unohda koskaan. On hienoa nähdä jälleen runsaasti tuttuja ja jutustella heidän kanssaan ennen ja jälkeen ottelun, odotan sitä innolla.” – Dave jatkaa.
Kouvot – Tapiolan Honka tiistaina 8.10. klo 18:30 alkaen MLL Areenalla, tervetuloa mukaan!
Kuvat: Niko Toivonen