Otteluraportti
Kouvot matkusti tiistaina 1.2.2022 Loimaalle Bisonsin vieraaksi. Lopputuloksena tuliaisiksi saatiin komea vierasvoitto lukemin 68 – 102. Kouvot siis jatkoi pisteiden tekoa tehokkaasti kuten tilastot sitä myös tukevat. Kouvot tekee noin 94 pistettä per ottelu. Tässä ottelussa pisteitä teki tutut miehet: Amir Hinton 23 pistettä, Isiah Osborne 18 pistettä. Tämän jälkeen väliin kiilaa rautaiset kotimaiset pelaajat. Henri Permanto nakutteli 17 pistettä, viisi levypalloa ja kolme syöttöä. Ottelun vakuuttavimmaksi pelaajaksi valikoitui hienon pelin pelannut Hannes Pöllä. Teholukemia tuli 14 pistettä ja huimat 10 levypalloa. Bisons pysyi koko ottelun Kouvojen takana, suurimmillaan johto oli 34 pistettä. Tällä voitolla Kouvot nousi sarjataulukossa sijalle 2.
“Meillä oli pieni tauko ja sen jälkeen peli Pyrintöä vastaan, jossa tuli melkoinen mahalasku. Sen jälkeen käytettiin viisi treeniä ja kaksi tuntia videota, josta saatiin hyvä reaktio pelaajilta nyt pelissä tänään. Saatiin Biisoneilta pois ne asiat mitä haluttiin ja pakotettiin vastustaja vaikeisiin ratkaisuihin.” – Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen kertoo.
“Ottelu oli odotetun vaikea. Jos luulimme, että vain muutaman harjoituksen ja pakollisen harjoitustauon jälkeen, olisimme 100% valmiita otteluun, se ei ole realismia. Nyt meidän pitää löytää rytmi pelaamiseen uudelleen, jotta pystymme haastamaan vastustajia tulevissa otteluissa.” Bisons Loimaan päävalmentaja Darko Mihajlovic sanoo.
Kouvot pelaa seuraavan kerran kotona Jatke Areenalla lauantaina 5.2.2022, kun vastaan asettuu Lapuan Kobrat.